Достапни линкови

Опозициски лидер на суд во Киргистан за корупција


Омурбек Текебаев за време на судењето.

Започна судењето на лидерот на киргистанската опозициска партија Ата-Мекен(Татковина), Омурбек Текебаев , кој е обвинет за корупција. Текебаев тврди дека обвинувањата се политички мотивирани. Тој заедно со поранешен министер за вонредни состојби е обвинет за примање мито од милион долари од страна на руски бизнисмен во 2010 година, кога Текебаев беше вицепремиер.

XS
SM
MD
LG