Достапни линкови

Одбиено барањето на СЈО за замрзнување имот во случајот „Триста“


Прес-конференција на Специјалното јавно обвинителство - СЈО.

Кривичниот суд не го прифати барањето на СЈО за забрана за замрзнување на имот во сопственост на помошник министер за јавни набавки во МВР, кој е осомничен во истрагата за случајот „Триста“. Од СЈО најавија жалба по одлуката на судот.

Помошник министерот е осомничен за злоупотреба на службената должност и со јавна набавка за купопродажба и сервисирање на 300 возила го оштетил државниот буџет за 453 илјади евра, бидејќи не ја одбрал економски најповолната понуда.

XS
SM
MD
LG