Достапни линкови

Во сообраќајна несреќа во Бугарија загинаа десетмина мигранти


Архивска фотографија: Мигранти во Бугарија

Десетмина мигранти од Авганистан и од Пакистан, како и возачот на минибусот загинаа, додека девет лица се повредени, во сообраќајна несреќа во близина на градот Пазарџик во јужна. Минибусот најверојатно бил управуван од 16-годишен Бугарин без возачка дозвола.

Сообраќајната несреќа се случи во близина на границата со Грција и со Турција.

Бугарската полиција наведе дека мигрантите немале никакви лични документи, но преживеаните изјавиле дека загинатите се државјани на Авганистан и на Пакистан.

XS
SM
MD
LG