Достапни линкови

Трамп побара од Врховниот суд обнова на забраната за патување


Врховниот суд на САД

Админситрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп побара од Врховниот суд да ја обнови неговата забрана за влез во САД на патници од шест главно муслимански земји откако таа беше блокирана од пониски судски инстанци кои пресудија дека станува збор за дискриминирачка наредба. Со неа се забранува влез во САД за државјани на Иран, Либија, Сомалија, Судан, Сирија и Јемен во рок од 90 денови, додека владата не воведе построга визна контрола.

XS
SM
MD
LG