Достапни линкови

Макрон и Путин на изложбата посветена на царот Петар Велики


Претседателите на Франција и Русија Емануел Макрон и Владимир Путин, Версај, 29.05.2017.

Претседателите на Франција и Русија Емануел Макрон и Владимир Путин ја посетија изложбата во Версај посветена на триста годишнината од престојот на рускиот цар Петар Велики во Париз. Тие претходно разговараа за повеќе теми меѓу кои за Сирија и Украина, како и за човековите права и медиумите во Русија. Путин оваа изложба требаше да ја отвори во октомври лани, но посетата беше откажана по затегнувањето на односите меѓу Париз и Москва поради воената кампања на сириските власти помогнати од Русија.

XS
SM
MD
LG