Достапни линкови

Македонскиот парламент ќе расправа за новата влада


Зоран Заев претседател на СДСМ и мандатар за состав на новата Влада Скопје, 28.05.2017.

Македонскиот парламент денеска ќе ја почне расправата за составот и програмата на новата влада чиј мандатар е претседателот на СДСМ Зоран Заев. За изборот на новата влада пратениците треба да гласаат најдоцна до среда на полноќ, а за неа треба да се изјаснат најмалку 61 пратеник во 120-членото Собрание. Партиите од новата владина коалиција СДСМ, ДУИ и Алијансата за Албанците во Парламентот имаат поддршка од 62 пратеници.

XS
SM
MD
LG