Достапни линкови

Протест на Црна Гора за несоодветен третман на пратеник во Русија


Архива - Миодраг Вуковиќ

Црна Гора протестираше против „несоодветен“ третман на пратеник, кој бил спречен од менување авиони на аеродромот во Москва. Миодраг Вуковиќ од Демократската партија на социјалистите (ДПС) изјави дека бил држен во текот на ноќта во транзитната зона на меѓународниот аеродром Домодедово, на својот пат кон Белорусија. Тој денеска се вратил во Црна Гора.

Во денешно соопштение црногорскиото Министерство за надворешни работи наведе дека инцидентот „кршење на основните меѓународни правила и дипломатски практики.“ Рекација од Москва се уште немаше. Вуковиќ вели дека инцидентот бил политички мотивиран.

XS
SM
MD
LG