Достапни линкови

Ослободувањето на Мосул попречено од снајперисти


Мосул, 24.05.2017.

Ирачките сили поддржани од САД покренале голем напад врз последните области кои се под контрола на милитантите на Исламската држава во западниот дел на Мосул. Претходно жителите на овие области биле предупредени за нападот. Според воени извори, напредувањето на ирачките владини сили било забавено од снајперски оган и напади на бомбаши самоубијци. Офанзивата за преземање на последното упориште на ИД во Ирак започна во минатата година.

XS
SM
MD
LG