Достапни линкови

Продолжува конститутивната седница на Собранието


Собранието на Македонија

Собранието на Македонија денеска ќе ја продолжи коститутивната седница на која се расправа за избор на Комисијата за прашања за изборите и именувањата. Таканаречената тиранска платформа беше главна тема и на вчерашното 14-то продолжение од расправата, кое помина со реплики и контрареплики на пратениците. ВМРО-ДПМНЕ бара СДСМ да се откаже од платформата и да бидат организирани брзи избори за излез од политичката криза, додека пратениците на СДСМ и коалицијата се воздржуваа од реплики и само со процедурални забелешки побараа претседавачот да ја води седницата согласно Деловникот.

XS
SM
MD
LG