Достапни линкови

Екс лидерот на босанските Хрвати Прлиќ пред Хашкиот трибунал


Хашкиот трибунал за воени злосторства

Денеска почнува сослушувањето по жалбата на поранешниот лидер на босанските хрвати Јадранко Прлиќ и петмина други пред Хашкиот трибунал за воени злосторства. Пред четири години тие беа осудени од 10 до 25 години затвор за воени злосторства направени за време на војната во Босна и Херцеговина од 1992 до 1995 година. Тие ја отфрлија вината и бараат ново судење. Пресудата по нивната жалба се очекува во ноември годинава.

XS
SM
MD
LG