Достапни линкови

Напредок на ирачките сили против ИД во Мосул


Ирачки сили во близина на Стариот град Мосул.

Ирачките безбедносни сили направија напредок во Стариод град Мосул, каде се заглавени во улични борби против милитантите на групата на Исламската држава (ИД). Ирачките сили, поддржани од воздушни напади на САД, во февруари започнаа операција за преземање на Мосул. Источната половина од градот во јануари беше освоена од страна на владините трупи.

Портпаролот на Министерството за внатрешни работи Фираз ал-Зуваиди изјави дека владините сили се доближуваат до џамијата Ал-Нури, која е од симболично значење, бидејќи таму лидерот на ИД Абу Бакр ал-Багдади го прогласи таканаречениот калифат во 2014 година.

XS
SM
MD
LG