Достапни линкови

Меркел пристигна во Белата куќа


Претседателот на САД, Доналд Трамп и германската канцеларка Ангела Меркел во Белата куќа

Претседателот на САД, Доналд Трамп ја поздрави германската канцеларка Ангела Меркел со ракување во Белата куќа пред да се упатaт на разговорите, кои се сметаат за тешки, зашто долгогодишните партнери сега имаат различни ставови за прашања како што се НАТО и имиграцијата. Двајцата лидери се ракуваа пред камерите, пред почетокот на средбата што беше одложена пред три дена поради лошите временски услови. „Секогаш е подобро да разговараме меѓу себе отколу за себе“, изјави Меркел за весникот „Сарбрикер цајтунг“.

XS
SM
MD
LG