Достапни линкови

Апелација побара екстрадиција и спроведување на Кочан


Архивска фотографија, прес конференцијата на СЈО на која беше објавен предметот Труст

Апелацискиот суд во пресудата објавена денеска побара екстрадиција и спроведување во затворот во Шутка на Сеад Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“ на СЈО.

По жалбата на одбраната на Кочан против решението на Кривичниот суд да му одреди 30-дневен притвор, судот во одлуката им наложува на овластените службени лица од МВР, единицата за извиди и потраги, веднаш да го лишат од слобода осомничениот, да го спроведат на издржување мерка притвор во затворот „Скопје“, а за истото веднаш да биде известен Кривичниот суд.

Апелација потврди дека тој се наоѓа во бегство и дека со возило ја напуштил земјава на 9 март. На овој ден на Кочан му беше одреден притвор од Кривичниот суд, со што се укажува на можноста дека тој веднаш по дознавањето на одлуката, ја напуштил Македонија.

XS
SM
MD
LG