Достапни линкови

Писмото бомба во ММФ испратено од Грција


ММФ, Париз, 16.03.2017.

Грчките власти соопштија дека писмото бомба што вчера експлодира во канцеларија на ММФ во Париз било испратено од Грција. Вработената која го отворила писмото се здобила со полесни повреди, по што зградата била евакуирана. Писмото било адресирано во име на конзарватиониот опозициски пратеник Василис Кикилиас. До овој инцдент дојде откако една грчка анрхистичка група ја презеде одговорноста за писмото бомба испратено до германското министерство за финансии на 15 март.

XS
SM
MD
LG