Достапни линкови

СДСМ ќе поднесе иницијатива за собраниска седница


Архивска фотографија-седница на собранието на Република Македонија

СДСМ денеска до собранието ќе достави иницијатива за продолжување на конститутивната седница на парламентот, потврдуваат од СДСМ за Радио Слободна Европа. Иницијативата ќе биде поднесена до претседателот на парламентот во заминување Трајко Вељаноски. Потоа тој треба да свика координација и да ја закаже седницата.

На оваа одлука и претходеа средбите на лидерите од партиите кои му ги дадоа 67-те пратенички потписи за претседателот на СДСМ Зоран Заев да го побара мандатот од шефот на државата Ѓорге Иванов.

Конститутивната седница на овој парламентарен состав почна на 30 декември 2016 година.

XS
SM
MD
LG