Достапни линкови

Белата куќа денеска ќе поднесе нов предлог буџет


илустрација

Белата куќа се очекува денеска да го презентира предлог буџет за 2018 година кој предвидува кратење на средствата за странска помош, Стејт департментот и програмите за заштита на животната средина со цел да се отвори патот за поголеми воени трошоци. Најголемите редукции, според американските медиуми, ќе има кај Агенцијата за заштита на животна средина, 31 насто и во Стејт департментот, 28 проценти. Предвиденото кратење во Стејт департментот, од скоро 11 милијарди долари главно се однесува на странската помош, грантовите за мултиратерални агенции како Светската банка и програмите за климатски промени во Обединетите нации.

XS
SM
MD
LG