Достапни линкови

САД ќе покренат обвинување против руски државјани за хакирање


Медиумите јавуваат дека американските власти денеска ќе поднесат кривични обвинувања против четворица луѓе, тројца од Русија, во врска со хакирањето на Јаху кое според оценките било најголемо досега. Обвинетите живееле во Русија и Канада. Јаху во септември лани објави дека биле украдени потадоци на над 500 милиони корисници во 2014 година. Потоа во декември оваа компанија призна дека во 2013 година биле хакирани уште над милијарда корисници.

XS
SM
MD
LG