Достапни линкови

УНИЦЕФ: 2016 најлоша година за децата во Сирија


Сирија, Алепо, 23.02.2017.

Обединетите нации соопштија дека 2016 била најлошата година за децата во Сиријаво која веќе шест години се води граѓанска војна. Според податоците на УНИЦЕФ, лани во Сирија биле убиени најмалку 652 деца, додека милиони деца страдале како бегалци. Повеќето од децата загинале во борбите, додека другите починале поради недостиг од лекови или намирници. Се проценува дека досега во конфликтот загинале околу 300 илјади луѓе, додека милиони други ги напуштиле нивните домови.

XS
SM
MD
LG