Достапни линкови

Чавошоглу ќе одржи митинг во Франција


Франција, дозволи турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавошоглу, кој синоќа пристигна во Мец, да одржи митинг пред тамошната турска заедница.

Според Министерството за надворешни работи на Франција оваа манифестација не претставува ризик за нарушување на јавниот ред.

„Унијата на турските демократи од Европа, или нејзината локална секција, изнајмија сала во конгресниот центар со цел да го организираат овој политички собир, истакна генералниот секретар на префектирата од Мозе, Алан Картон.

XS
SM
MD
LG