Достапни линкови

Трамп го повика Абас во Белата куќа


Американскиот претседател Доналд Трумп го покани палестинскиот претседател Махмуд Абас во Белата куќа да разговараат за мировниот договор со Израел. Во соопштението од Белата куќа е наведено дека Трамп му рекол на Абас дека мора да преговара за мировен договор директно со Израел и дека САД ќе соработува блиску со двете земји за да ја постигнат таа цел. Палестинците се загрижени дека Трамп, во евентуални разговори ќе го поддржи израелскиот премиер Бенџамин Нетанајаху, затоа што му беше и прв странски гостин во Белата куќа по инагурацијата на 20 јануари.

XS
SM
MD
LG