Достапни линкови

Нетанјаху со предупредување до Русија за влијанието на Иран во Сирија


Средба на рускиот претседател Владимир Путин со израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху во Москва, 09 март 2017

Израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху го предупреди рускиот претседател Владимир Путин за растот на иранското влијание во Сирија. Тој во својот говор во Москва ја поздрави улогата на Русија во обидот да се победи екстремистичката група Исламска држава која делува во Сирија. Тој додаде исто така предупредува дека не смее да се дозволи Иран да добие улога во какво било решение за конфликтот во Сирија.

„Денеска постои обид од Иран да ја уништи еврејската држава“ вели Нетанјаху.

Иран и Русија го поддржуваат сирискиот претседател Башар ал Асад во конфликтот.

XS
SM
MD
LG