Достапни линкови

Пакистанец во Берлин осомничен за шпионажа за Иран


Германија: Сајед Мустафа Х. од Пакистан го покрива лицето на неговото судење во Берлин. 8 март 2017 година.

Државјанин на Пакистан денеска во судот во Берлин се соочи со обвиненија дека за Иран шпионирал израелски и еврејски институции. 31-годишниот човек идентификуван како Сиед Мустафа Х. беше уапсен во јули 2016 година, а обвинет во декември за шпионирање на организации и поединци низ Европа, вклучително и поранешниот директор на организацијата Германско-израелското општество Реинхолд Робе.

Тој исто така е осомничен дека собирал информации за професор во Париз и за други во Западна Европа и ги доставувал информациите до Иранската разузнавачка служба. Мустафа, доколку биде осуден за обвиненијата, може да се соочи со казна затвор од над пет години.

XS
SM
MD
LG