Достапни линкови

САД предупредуваат за безбедноста на Авганистан


Војници на авганистанската национална армија

Авганистан има потреба од стабилна и безбедна средина со цел да се спречи земјата повторно да стане засолниште за Ал Каеда или други терористички групи, е наведено во извештајот на САД. Авганистанските безбедносни сили, според извештајот, се уште не се способни за обезбедување на Авганистан и ја загубиле територијата од бунтовниците. Повеќето странски сили предводени од НАТО го напуштија Авганистан во 2014 година, оставајќи 10 илјади американски војници зад себе.

XS
SM
MD
LG