Достапни линкови

Ситуацијата со водата за пиење во Мосул, катастрофална


Расселени жители на Мосул чекаат на контролен пункт на ирачката армија, 27.11.2016.

Координаторот на Обединетите нации за хуманитарна помош во Ирак Лиса Гранде изјави дека ситуацијата со водата за пиење во Мосул е катастрофална. Градот, трет најголем во Ирак, е под контрола на милитантите на Исламската држава од 2014 година и во моментов е во тек голема офанзива на ирачките сили со поддршка на шиитските милиции, курдските борци и американските воздушни акции за негово ослободување. „Скоро половина милион цивили се без пристап до вода за пиење“, рече таа.

XS
SM
MD
LG