Достапни линкови

Украински ракетни тестови на Црно море


Локацијата каде што ќе бидат изведувани украинските ракетни проби.

Украина се подготвува да изведе дводневни ракетни тестови на Црно море, по што Русија, според информациите, ја стави својата противвоздушна одбрана на највисок степен на готовност на полустровот Крим. Украинските власти соопштија дека тестовите биле легални и оти ќе бидат извршени според меѓународните правила. Според руското министерство за одбрана, тоа претставува нова голема провокација која ќе придонесе за екскалација на конфликтот меѓу Украина и Русија. Седиштето на руската Црноморска флота, Крим беше анектирано од Русија во 2014 година, потег кој не е признат од скоро сите членки на Обединетите нации.

XS
SM
MD
LG