Достапни линкови

Сириските бунтовници ја губат контролата врз Алепо


Сириските семејства го напуштаат Алепо по владината офанзива, 28 ноември 2016

Сириската влада соопшти дека безбедносните сили ја зазеле контрола врз уште еден дистрикт во Алепо но бунтовниците ги негираат таквите тврдења, посочувајќи дека се уште водат битки против владината брутална офанзива поддржана од Русија. Силите лојални на сирискиот претседател Башар Ал Асад тврдат дека ја зазеле целонста контрола врз областа Шеик Саид во јужниот дел на Алепо. Во текот на изминатава недела бунтовниците загубија речиси една третина од областите во Алепо врз кои воспоставија контрола во 2012 година.

За време на владината офанзива во изминативе 78 часови се раселени над 50 илјади луѓе од Алепо

XS
SM
MD
LG