Достапни линкови

Путин назначи нов министер за економски развој


Архивска фотографија, средба на рускиот претседател Владимир Путин со новиот министер за економски развој

Рускиот претседател Владимир Путин го именуваше Максим Орешкин за нов министер за економски развој. 34 годишниот Орешкин минатата година беше назначен за заменик министер за финасии. Претходниот министер за економски развој Алексеј Аликаев беше приведен пред две недели поради сомневање за примање поткуп во вредност од 2 милиони долари во замена за одобрување на купување на удел во регионална нафтена компанија. Тој е во домашен притвор и ги негира таквите обвинувања.


XS
SM
MD
LG