Достапни линкови

Директорот на ЦИА со предупредување до Трамп


Директорот на ЦИА Џон Бренан

Директорот на ЦИА Џон Бренан го предупреди новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп и неговата нова администрација да бидат внимателни „ во слушањето на руските ветувања“ кога станува збор за Сирија, затоа што Москва сноси голем дел од одговорноста за страдањето во таа земја. Тој во интервју за ББС изјави дека Русија е клучен сојузник на сирискиот претседател Башар Ал Асад и Москва и натаму во раце го држи клучот на сириската иднина. Бренан во интервјуто изрази сомнеж дека постои руска волја за постигнување договор и конечен прекин на огнот се додека „ не постигнат што е можно поголем број на успеси во освојувањето на стратегиски борбени точки“.

XS
SM
MD
LG