Достапни линкови

Израелски авиони нападнале цели кај Дамаск


илустрација

Сириската државна телевизија јави дека два израелски борбени авиона изутрината нападнале цели западно од Дамаск. Се прецизира дека авионите истрелале две ракети, но оти никој не бил ранет. Арапските медиуми наведуваат дека главна цел бил конвој со оружје наменет за либанскиот Хезболах. Веста за нападот е објавена во момент на напнатост на северната граница на Израел по неодамнешниот судар меѓу израелската војска и милитанти на Исламската држава. Сирија и Израел технички се уште се наоѓаат во војна откако Израел ја освои Голанската висорамнина во 1967 година.

XS
SM
MD
LG