Достапни линкови

Рама: Стабилноста на Македонија клучна за Албанија и регионот


Премиерот на Албанија, Еди Рама

Премиерот на Албанија, Еди Рама во интервју за Дојче веле во пресрет на изборите изјави дека неговата земја е многу заинтересирана Македонија да биде стабилна и да има што поголем и поодржлив напредок. Според него, стабилноста е клучна за регионот и за Албанија, особено тоа им е во интерес поради албанскиот народ кој живе во Македонија.

Тој изрази и надеж дека ќе продолжи спроведувањето на Охридскиот рамковен договор и слободите и правата на Албанците од ден во ден ќе бидат што посолидни во рамките на Уставот на Македонија.

XS
SM
MD
LG