Достапни линкови

Спречен терористички напад во Иран


Иранскиот министер за разузнавање, Махмуд Алави

Иранскиот министер за разузнавање, Махмуд Алави изјави денеска дека неговите агенти спречиле напад на милитантната група Исламска држава врз Техеран. Според него, терористичката група била идентификувана и ликвидирана, при што биле конфискувани и експлозиви. Алави не даде дополнителни информации за планираниот напад, ниту го откри идентитетот на осомничените. Иран е една од земјите која е меѓу главните непријатели на милитантната група.

XS
SM
MD
LG