Достапни линкови

Министерски состанок за безбедносните ризици во ЕУ и Балканот


Високата претставничка на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини.

Во организација на Вишевградската група во Варшава денеска се одржува средба на на шефовите на дипломатиите на земјите од средна и источна Европа. На средбата на која учествува и високата претставничка на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини ќе стане збор за илегалната миграција и терористичките и останатите безбедносни закани во регионот.

Претставничката на полското Министерство за надворешни работи, Јоана Вајда изјави дека соработката меѓу ЕУ и земјите од Западен Балкан се клучен одговор на предизвиците со кои се соочуваат.

XS
SM
MD
LG