Достапни линкови

Кубанците за последен пат му оддаваат почит на Кастро


Кубанците му оддаваат почит на Фидел Кастро.

Десетици илјади Кубанци му оддават последна почит на Фидел Кастро во централниот Плоштад „Револуција“ во Хавана. Дводневното јавно збогување со Кастро во кубанскиот главен град почна во девет часот по локално време и ќе кулминира со масовен митинг на плоштадот, каде контроверзниот лидер одржа многу говори за врме на неговото скоро 50-годишно владеење. Кастро почина на 25 ноември на 90-годишна возраст. На крајот на утрешниот ден се очекува странски лидери да присуствуваат на јавниот собир.

XS
SM
MD
LG