Достапни линкови

Кривични пријави за пет лица за набавка на дрога


Полициско комбе

Единицата за недозволена трговија со дрога при СВР-Скопје за два различни случаи поднела две кривични пријави до надлежното скопското Јавно обвинителтво против лицата Б.М.Ѓ. (30), Д.С. (34) и И.Н. (38) од Скопје, како и против С.М. (43) од Скопје и Т.К. (43) од Гевгелија, поради основано сомнение дека во текот на минатиот месец неовластено набавиле поголема количина на синтетичка дрога-екстази и хероин, наменети за улична продажба.

Како што соопшти МВР, за сторените кривични дела „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“, предвидени и казниви по член 215, судија на претходна постапка на С.М. и Т.К. им одредил мерка притвор во траење од по 30 дена.

XS
SM
MD
LG