Достапни линкови

Времето денеска ќе биде облачно и врнежливо


Временска прогноза - облачно

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, претпладне со локален слаб дожд и со појава на магла по котлините и речни долини. Кон крајот на денот и во вечерните часови повторно ќе има врнежи од дожд.

Утринската температура ќе се движи од еден до седум, а дневната од осум до 15 степени.

Во Скопје слично време, претежно облачно и врнежливо. Утринската температура ќе се спушти до пет, а дневната ќе се искачи до девет степени.

Од понеделник под влијание на влажна и студена воздушна маса од север ќе има врнежи од дожд проследени со засилен северен ветер кој ќе предизвика значителен пад на температурата. Попладне врнежите на планините и на повисоките места ќе преминуваат во снег.

Од вторник ќе биде многу студено и ветровито со провејување на снег и во пониските делови.

XS
SM
MD
LG