Достапни линкови

Колинда се сликала со усташко знаме


Хрватската претседателка Колинда Грабер Китаровиќ заедно со делегацијата која го држи знамето со усташки грб

На социјалните мрежи се појавија фотографии на хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ со усташко знаме, пишува хрватскиот портал Индекс. Професорот во Торонто Тихомир Јанјичек ја обајвил со нејзино одобрение, фотографијата со хрватската претседателка пред која е поставено хрватско занаме со бело поле и шаховница. Како што се наведува, Јанјичек ја објавил фотографијата на социјалната мрежа Фејсбук со нејзина дозвола. Тој изјавил дека претседателката го видела знамето и со своја рака го придржала. И честитам на преседателката за нејзиното искрено хрватство, напишал Јанјичек. Шаховницата со првото бело поле беше усташки амблем кој од употреба е тргант откако фашистите беа поразени во Втората светска војна.

XS
SM
MD
LG