Достапни линкови

Меркел: ЕУ и Турција треба да го почитуваат договорот за мигрантите


Германската канцеларка Ангела Меркел

ЕУ и Турција треба да ги почитуваат меѓусебните обврски кои произлегуваат од договорот за запирање на мигрантскиот прилив, изјави германската канцеларка Ангела Меркел во обид да ги намали тензиите кои настанаа по усвојувањето на резолуцијата на Европскиот парламентм со која се бара замрзнување на преговорите за членство на Анкара во Унијата.

Европарламентот во четвртокот ја усвои резолуцијата за замрзнување на преговорите зе членство на Турција во ЕУ, во знак на протест поради чистките во земјата, по неуспешниот обид за преврат.

Во одговор на резолуцијата, турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган вчера се закани дека ќе ги отвори границите кон ЕУ за мигрантите, кои со договорот со Унијата, Турција се обврза да ги задржи на своја територија во замена за забрзување на преговорите за членство во ЕУ, визна либерализација за Турците и финансиска помош.

XS
SM
MD
LG