Достапни линкови

Миноски: Нема да се промени старосната граница за пензија


Министерот за финансии Кирил Миноски

Нема да се промени старосната граница на вработените за заминување во пензија, истакна денеска министерот за финансии Кирил Миноски одговарајќи на новинарско прашање, Тој додаде и дека не се размислува и за промена на процентот на социјалните придонеси.

Според законските прописи во Република Македонија, во пензија се оди на 64 години за мажи и 62 години за жени.

XS
SM
MD
LG