Достапни линкови

Украинскиот претседател Порошенко во Брисел


Украинскиот претседател Петро Порошенко

Украинскиот претседател Петро Порошенко на денешните разговори во Брисел, како што е најавено, ќе извршел притисок врз европските лидери да ги задржат санкциите против Русија. Тој треба да се сретне со претседателите на Европскиот совет и на Европската комисија Доналд Туск и Жан Клод Јункер, а до ова доаѓа, како што наведуваат новинските агенции, во момент на голема загриженост на Киев дека избраниот американски претседател Доналд Трамп ќе ја ослаби европската решеност против Русија. ЕУ на идниот самит во декември треба да дискутира за шест месечно продолжување на санкциите против Русија.

XS
SM
MD
LG