Достапни линкови

Можни жестоки напади врз сирискиот град Алепо


Специјалниот пратеник на Обединетите нации за Сирија Стафан де Мистура, Дамаск, 20.11.2016.

Специјалниот пратеник на Обединетите нации за Сирија Стафан де Мистура предупреди дека сириските вооружени сили би можело да покренат нова офанзива со цел да го скршат отпорот на бунтовниците во источниот град Алепо пред Доналд Трамп и официјално да ја преземе функцијата американски претседател на 20 јануари. Некои европски дипломати сметаат дека сирискиот претседател Башар ал Асад би можело да го искористи ветувањето на Трамп дека ќе гради потесни врски со Москва за да покрене офанзива за конечно освојување на Алепо. Околу 275 илјади цивили се уште се наоѓаат опколени во тој град.

XS
SM
MD
LG