Достапни линкови

Тепачки на улиците на Киев на годишнината на Еуромајдан


Демонстранти во Киев по повод годишнината од Еуромајдан 21.11.2016.

Илјадници украинци ја одбележаа третата годишнина од почетокот на масовните протести со кој беше отстранет од власт претседателот Виктор Јанукович и ја предизвика Русија да го анектира полустровот Крим и да ги поддржи бунтовниците на истокот на Украина. Многумина од насобраните извикуваа „Револуција“ и ја осудија руската интервенција во Украина. Во Киев демонстранти ги искршиле стаклата на прозорците во некои руски банки и фирми, а имало и тепачки меѓу ривалски групи по улиците на градот.

XS
SM
MD
LG