Достапни линкови

Иран- Договорот со ОПЕК веројатно ќе биде потпишан


Министерот за нафта на Иран Биџан Занганех

Иранскиот министер за нафта Биџан Занганех рече дека е “многу веројатно” дека производителите на нафта ќе постигнат договор за намалување на производството подоцна месецов. Организацијата на извозници на нафта ОПЕК ќе одржи состанок на 30 ноември во Виена за да се финализира договорот.

Има голема можност министрите за енергетика на земјите членки на ОПЕК да постигнат договор на ноемврискиот договор рече Занганех по средбата со првиот човек на картелот Мохамед Сануси Баркиндо вчера.

Во септември на неформален состанок што се одржа во Алжир членките на ОПЕК се согласија да го налат производството со надеж дека ќе се зголеми цената на суровата нафта.

XS
SM
MD
LG