Достапни линкови

Литванија забрани руски телевизиски канал


Рускиот пратеник Владимир Жириновски.

Литванија ја повлече од етерот руската државна телевизја РТР Планета, откако беше прикажан руски пратеник како ја критикува политиката на САД, а регулаторите во земјата сметаат дека неговите коментари „поттикнувале на војна, омраза и раздор.“

Наредбата земјата ја направи по неодамнешното емитување во кое членот на руската Дума, Владимир Жириновски, рекол дека ако трупите на САД се во близина на руските граници „ќе бидат запалени заедно со екипажот.“

XS
SM
MD
LG