Достапни линкови

ЕУ со предупредување до осум држави за голем буџетски дефицит


Демонстрант со европско знаме на анти Брегзит протест

Европската комисија денеска упати предупредување до осум земји од евро зоната дека ризикуваат да ги прекршат правилата поради големите буџетски дефицити. Италија, Шпанија ,Португалија, Белгија,Кипар, Финска, Литванија и Словенија имаат план за буџетот за наредната година кој можеби нема да биде во согласност со правилата на евро зоната ,според кои секоја земја мора да го држи буџетскиот дефицит под три отсто од бруто домашниот производ. Комисијата соопшти дека спориот развој и зголемената несигурност однадвор, меѓу останатото поради ,Брегзитот и американските избори, ја оптоваруваат европската економија.

XS
SM
MD
LG