Достапни линкови

Серија земјотреси во Њов Зеланд, најмалку двајца загинати


Нов Зеланд, 4.11.2016.

Властите на Нов Зеланд соопштија дека серијата земјотреси предизвикаа штети во земјата, убивајќи најмалку двајца луѓе. Двата посилни земјотреса предизвикале цунами поради што голем број луѓе биле евакуирани во повисоките места. Првиот земјотерс бил со сила од 7,8 степени со епицентар во градот Ханмер Спрингс кој е во близина на градот Крајстчрч кој во 2011 година беше погоден од земјотрес при што загинаа 185 луѓе.

XS
SM
MD
LG