Достапни линкови

Силен земјотрес и цунами во Нов Зеланд


Знамето на Нов Зеланд

Силен земјотрес го погоди централниот дел на Нов Зеланд што предизвика цунами кои го погоди североисточниот брег на Јужниот Остров. Американскиот геолошки институт соопшти дека земјотресот бил со јачина од 7,8 степени на околу 100 километри од најголемиот град на островот, Крајстчрч. Има информации за оштетени згради во близина на епицентарот. Властите ги предупредија жителите што живеат на брегот да се преселат на повисоки места за да го избегнат цунамито, кое траело два часа, но не се очекува да биде деструктивно. Крајстчрч беше разурнат од силен земјотрес во 2011 година, кога загинаа 185 луѓе.

XS
SM
MD
LG