Достапни линкови

Заев – Листите на ВМРО-ДПМНЕ, огледало на криминалот


Архивска фотографија: Изјава за медиуми на претседателот на СДСМ Зоран Заев

Претседателот на СДСМ Зоран Заев реагира дека носителите на листи на ВМРО-ДПМНЕ се, како што вели, огледало на криминалот, корупцијата, насилството, несовесноста и беззаконието. Тоа се луѓе, како што наведува Заев, кои украле над пет милијарди евра пари од граѓаните и кои принудиле над 600 илјади граѓани да ја напуштат државата.

„Овие луѓе, кои принудија над 626.312 луѓе, меѓу нив и ваши деца, да заминат во странство, а вас ве оставија во солзи, немаат намера да ни ги вратат младите во Македонија, туку имаат само еден сон, да владеат. Овие исти луѓе кои 10 години ви ги кршеа соништата не смеат повеќе да владеат. Да ги запреме. Да не ни ги уништуваат домовите и децата. На 11 декември да избереме живот, живот за сите нас во Република Македонија“, наведува Заев во пишаната изјава.

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ, пак, одговори дека Заев е исплашен откако сфати дека не само што СДСМ ќе биде жестоко поразен на избори, туку и тој ќе мора да сноси и директна лична одговорност за сè што ѝ направи на Република Македонија. Нема веќе криење за Заев од директно соочување со Никола Груевски, се вели во реакцијата.

„Доаѓа денот кога граѓаните ќе си дојдат по своето и ќе им кажат не на деструктивните и антимакедонски политики на аболицираниот криминалец Зоран Заев и СДСМ“, вели ВМРО-ДПМНЕ во пишаната реакција.

XS
SM
MD
LG