Достапни линкови

Почнува мечот за светски шаховски првак


Светскиот шаховски шампион норвежанецот Магнус Карлсен

Светскиот шаховски шампион норвежанецот Магнус Карлсен се сретнува со рускиот велемајстор Сергеј Карјакин во еден од најочекуваните мечеви на денешнината. 25 годишниот Карлсен е највисокорангиран шахист во шаховската историја. Од друга страна 26 годишниот Карјакин кога имаше 12 години стана најмладиот велемајстор досега. Наградата од над милион долари ќе биде поделена 60 спрема 40 меѓу двајцата шахисти кои во своите земји се третирани како рок ѕвезди. Мечот почнува денеска во Њујорк.

XS
SM
MD
LG