Достапни линкови

Трамп да не го третира НАТО како бизнис организација


Министерката за одбрана на Германија Урсула вон дер Лајен

Министерката за одбрана на Германија Урсула вон дер Лајен му препорача на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп премногу да не му се доближува на рускиот претседател Владимир Путин и да го третираНАТО како сојуз на земји истомисленички, а не како бизнис организација. „НАТО не е компанија“, рече таа наведувајќи дека станува збор за Алијанса на земји кои делат „исти вредности“. За време на неговата кампања Трамп се закани дека САД ќе се откажат од нивните сојузници во Европа доколку не трошат доволно за нивната одбрана.

XS
SM
MD
LG