Достапни линкови

Кери: Стејт департментот целосно ќе соработува со Трамп


Архивска фотографија, Американскиот државен секретар Џон Кери, 4 ноември 2016

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека Стејт департментот целосно ќе соработува со новата администрација на новоизбраниот претседател Доналд Трамп. Кери изјави дека при транзицијата вработените во Стејт департментот не смеат да ја изгубат визијата за справување со важните прашања со кои се соочува САД во целиот свет.

„Една од убавите работо во демократијата, со која се гордееме во САД е тоа што имаме неверојано мирен трансфер на власта,“ изјави Кери

XS
SM
MD
LG